pondelok, december 06, 2021
Facebook

Relax

kraliky

Obec Králiky je jedným zo turistických stredísk v blízkosti Banskej Bystrice. Nájdete ju na západ od mesta vo východnej časti pohoria Kremnické vrchy. Obklopená hustými lesmi a horskými lúkami leží v nadmorskej výške 800 metrov nad morom. Ak by ste radi strávili dovolenku v pokojnom horskom prostredí, Králiky sú tým vhodným miestom na Váš pobyt. Patrí medzi rekreačné lokality, ktoré môžete navštíviť počas celý rok a oddýchnuť si od každodenných starostí.

Kilometre kvalitných upravovaných tratí pre bežky, na ktorých sa koná pretek Biela Stopa, očakávajú v zimnom období nadšencov toho bieleho športu. Známe moderné lyžiarske stredisko Ski Králiky so zasnežovanými zjazdovkami a 4-sedačkovou lanovkou ponúka ideálne miesto na rodinnú lyžovačku v blízkosti Banskej Bystrice.

Kraliky

Ak máte radi adrenalín, môžete si vypožičať snežný skúter s možnosťou výučby pre začiatočníkov. Ďalšie areály pre lyžiarov nájdete v obciach Tajov a Kordíky.

Králiky sú obľúbené nielen v zimnom období, ale sú aj navštevovanou lokalitou počas leta, keď turisti počas prechádzok po turistických trasách spoznávajú okolitú prírodu. Označené chodníky Vás prevedú popri najzaujímavejších miestach v okolí Králikov, medzi ktoré môžeme zaradiť prírodnú pamiatku Králická tiesňava. Zavedie Vás k nemu okruh dlhý 7 km a môžete tu vidieť krásne scenérie tiesňavy. Určite neprehliadnete ani Králický vodopád nachádzajúci sa v nadmorskej výške 650 metrov. Ďalšia trasa vedie zase po hlavnom hrebeni Kremnických vrchov, odkiaľ budete mať pekný výhľad na mesto Banskú Bystricu, na región Horehronia a Pohronia, ako aj na okolité pohoria, ktorými sú Veľká Fatra a Nízke Tatry. Obľúbenou aktivitou pri obci Králiky je skalné lezenie. Keďže orientácia hlavnej steny je južná, je možné liezť po nej už aj koncom zimy.

 

Králická tiesňava:Králická tiesňava

Králická tiesňava (640 m) má rozlohu okolo 21 hektárov. Ponúka prechádzku pomerne hlbokým kaňonom, ktorú môžeme zakončiť trebárs aj ovlažením v majestátnom vodopáde Farebného potoka. Leží približne 6 kilometrov od centra Banskej Bystrice, niekde na úrovni spodnej časti podhorskej obce Králiky. Danú oblasť možno zaradiť do predhoria Kremnických vrchov – je dobre ukrytá pred očami návštevníkov.Králická tiesňava

 

 

 

Králický vodopád

Králický vodopád:

V Králickej tiesňave si Farebný potok pomedzi skalné bralá v dolomitoch vymodeloval cestičku, ktorej súčasťou je aj nádherný úkaz, Králický vodopád. K vodopádu vedie viditeľne turisticky vyznačený chodníček doplnený niekoľkými informačnými tabuľkami. Králický vodopád sa nachádza v nadmorskej výške 650 metrov a spadá do hĺbky sedem metrov. Je to najväčší vodopád v okolí Banskej Bystrice. V letných mesiacoch je známou a výbornou zážitkovou atrakciou pre mladých lezcov, ktorí navlečení v celej svojej lezeckej výbave, bosými nohami zlaňujú sviežu vodu Králického vodopádu.vodopad 2